23 December 2020
ЄС в черговий раз намагається поставити під контроль діяльність на своїй території американських технологічних компаній (тзв. Big Tech). Новий пакет ініціатив міститься у двох нормативно-правових документах Digital Markets Act та Digital Services Act, що мають на меті інституціоналізувати цифровий простір Європейської спільноти.
У випадку, якщо зазначені нормативні акти будуть схвалені, вони будуть стосуватися компаній, які мають ринкову вартість вищу ніж 65 млрд євро, річний оборот яких перевищує 6,5 млрд євро за останні три роки, і які надають послуги щонайменше у трьох країнах ЄС. Під такі критерії потрапляє більшість американських цифрових гігантів, які наразі працюють на європейському ринку, в тому числі Amazon, Apple, Facebook та Google.
Нові правові ініціативи ЄС передбачають, що згаданим корпораціям можуть загрожувати штрафи в розмірі до 10 % від їх глобального річного обороту, і навіть примусовий розподіл, якщо вони не будуть дотримуватись норм і правил ЄС в конкретних сферах.
Європейська спільнота має кілька претензій до американських цифрових корпорацій. По-перше, з її точки зору, вони часто порушують принципи ринкової конкуренції, зокрема нав'язаючи користувачам своїх платформ додатковий пакет послуг, блокуючи при цьому можливість вибору альтернативного постачальника аналогічних послуг. По-друге, зазначені корпорації порушують досить жорсткі правила ЄС у сфері охорони персональних даних користувачів. По-третє, ЄС занепокоєний тим, що американські цифрові компанії досить слабо контролюють контент на своїх он-лайн платформах. Зокрема Європейська спільнота закидає їм, серед іншого, те, що вони допускають маніпуляції суспільною думкою в період виборчих кампаній та не реагують достатньо жорстко і швидко на розповсюдження шкідливого контенту (наприклад, лозунгів про шкідливість щеплень) та мови ненависті.
Відмітимо, що прийняття зазначених ініціатив може посилити напруженість у відносинах між Брюсселем та Вашингтоном. США вже декілька разів висловлювали свою стурбованість та роздратування спробами ЄС оподатковувати американські технологічні компанії та бажанням посилити контроль за їх діяльністю.
Модернізація системи публічних фінансів на основі New Public Management: переваги і ризики
Про ПДВ та його альтернативи: який податок на обіг є оптимальним для економіки?
Про доцільність розвитку індустріальних парків в Україні
"Зрада чи прагматизм?": Експерт Центру "European Strategy" А. Слобода про політику ЄС щодо РФ
dr Aleksandr Sloboda
Експерт з міжнародної політики
Частина західних політиків і дипломатів засудила поведінку Боррела в Москві, офіційний ЄС підтримав
European Union
Польща збудує 6 атомних блоків. Експерти кажуть про серйозні наслідки для України
Poland