22 December 2020

ЄС залишиться закритим для України у першому півріччі 2021, але будуть винятки

Такий висновок випливає з щомісячного моніторингу обмежень, запроваджених країнами Спільноти на в'їзд до ЄС громадян третіх країн та планів щодо їх коригування, що що здійснюється експертами Центру політичних та економічних ініціатив "European Strategy". Остання інформація дозволяє стверджувати наступне.

Туризм. Поїздки з туристичними цілями фактично до всіх країн ЄС залишаться заблокованими до липня 2021 року. При цьому вже зараз можна прогнозувати, що навіть у липні кордони для українських туристів відкриє дуже обмежений перелік країн. Наразі в ЄС досить поширеним є переконання, що після пандемії для відновлення туристичної галузі вистачить внутрішнього потоку туристів.

Робота. В’їзд до ЄС з метою працевлаштування для українців буде лібералізований вже на початку весни 2021 року. Економіка ЄС стрімко відновлюється, тому попит на працівників з третіх країн швидко зростає, деякі країни вже відчувають дефіцит кадрів. Варто очікувати, що першими почнуть знімати бар'єри для в’їзд українських працівників Польща, Чехія та країни Балтії. Процес лібералізації має розпочатися в березні. Разом з тим, для в'їзду в країни ЄС будуть встановлені дуже жорсткі вимоги, в тому числі обов'язкова вакцинація та обмеження пересування.

Навчання. В'їзд до країн ЄС в цілях навчання у першому півріччі залишиться суттєво обмеженим, але починаючи з кінця другого кварталу ситуація покращиться. Ближче до осені обмеження будуть значно пом’якшені. Абсолютна більшість країн Спільноти виходить з того, що 2021/2022 навчальний рік вже буде проходити у нормальному режимі, тому кордони для даної категорії іноземців будуть поступово відкриватися.

Варто нагадати, що навіть зараз заборона на в'їзд до ЄС не є абсолютною. Існує досить значний перелік винятків, які дозволяють громадянам третіх країн в'їжджати та переміщуватися по країнах Спільноти на таких самих підставах, як і громадяни ЄС. Зокрема, до таких категорій відносять постійних та тимчасових резидентів однієї з країн ЄС, а також осіб, які мають члена сім'ї, що є громадянином або резидентом однієї з країн ЄС.

Крім того, передбачено кілька індивідуальних винятків для громадян третіх країн, які дозволяють потрапити на територію окремих держав ЄС. Наприклад, в деяких з них можна подати заяву до відповідної прикордонної служби, в якій у індивідуальному порядку обґрунтувати прохання на в'їзд в країну.

European Union

European Union

European Union

Аналітичні матеріали

Must visit

3rd Congress for European Studies

04.123rd Congress for European Studies

4th Cities Forum 2020

03.094th Cities Forum 2020

Sustainable Development Impact Summit

05.03Sustainable Development Impact Summit

Фокус

21.12Єврозона демонструє високу стійкість до кризових явищ. Є надія на досить швидке відновлення економіки

18.12Як в ЄС борються з наслідками Covid-2019: план дій Угорщини

15.12Наступний рівень інтеграції: ЄС зробив перший крок в напрямку Європейського Оборонного Союзу

Новини ЄС