1 September 2020

Податок на цукор у Польщі: як фіскальними методами вирішувати важливі завдання

В 2020 році в Республіці Польща було впроваджено досить цікаву фіскальну ініціативу, а саме був прийнятий і підписаний закон, який передбачає впровадження з 1 січня 2021 року так званого «податку на цукор».

Таким податковим збором будуть обкладатися напої з додаванням:

  • цукру,
  • підсолоджувачів,
  • кофеїну,
  • таурину.

Платником податку визначені суб’єкти господарювання, що постачають напої роздрібним магазинам. На практиці такими можуть бути виробники напоїв та оптові постачальники.

В процесі обговорення механізму адміністрування вищезгаданого податку, польські законодавці прийшли до висновку, що найкращим вирішенням буде впровадження змішаної ставки. Фіксована ставка складатиме 0,50 злотих за вміст цукрів у кількості, що не перевищує  5 г у 100 мл напою, змінна ставка складатиме 0,05 злотих на кожен грам цукру понад 5 г у 100 мл напою.

Впровадження такого податку є добрим прикладом застосування урядом фіскальних інструментів для вирішення важливих проблем соціально-економічної політики. Ключовим завданням даного податку є зменшення споживання населенням шкідливих напоїв. Очікується, що така оплата підвищить ціни на напої даного класу майже на третину, зменшить їх доступність та привабливість для громадян.

Крім того, податок дозволить мобілізувати до бюджету досить істотні доходи. Очікується, що надходження від нього перевищать 3 млрд злотих (670 млн євро) у 2021 році. Більшу частину доходів буде спрямовано до Державного фонду охорони здоров’я та призначено на фінансування лікування певного категорії пацієнтів. Разом з тим, частину доходів від податку на цукор буде спрямовано на фінансування спортивних заходів.

Варто додати,  що в ЄС податок на цукор вже діє в кількох країнах.

Аналітичні матеріали

Must visit

3rd Congress for European Studies

04.123rd Congress for European Studies

4th Cities Forum 2020

03.094th Cities Forum 2020

Sustainable Development Impact Summit

05.03Sustainable Development Impact Summit

Фокус

21.12Єврозона демонструє високу стійкість до кризових явищ. Є надія на досить швидке відновлення економіки

18.12Як в ЄС борються з наслідками Covid-2019: план дій Угорщини

15.12Наступний рівень інтеграції: ЄС зробив перший крок в напрямку Європейського Оборонного Союзу

Новини ЄС